Polní dráhy

Polní a úzkokolejné železnice

Místní dráha Heidenreichstein - Alt Nagelberg


Místní dráha Heidenreichstein - Alt Nagelberg se přestala provozovat v posledních letech minulého století. Při poslední návštěvě byly koleje místní železnice rezaté - jevily známky nepoužívání. Taktéž na automapě Rakouska již nebyly vyznačeny (Hlavní úzkokolejka Gmünd-Litchau uvedena na mapě byla). Nádraží v Heidenreichsteinu se tehdy stalo útočištěm Vídeňského Feldbahnklubu a bylo na něm uloženo mnoho úzkokolejných vozidel různých rozchodů.
Při nedávné návštěvě Jižních Čech a JHMD jsme se chtěli také podívat do onoho Rakouského Feldbahnklubu. Nádraží v Heidenreichsteinu se dosti změnilo - tedy spíše obsah uchovávaných vozidel. Zmizela vozidla Vídeňského Feldbahnklubu a jsou zde deponována historická vozidla Gmündské železnice. Některé manipulační koleje byly vytrhány(Obilné silo), jiné byly doplněny(volná nakládka a vykládka). Z deponovaných vozidel se zde nacházejí lokomotivy řady 2091.0 OBB a vozy z Rakouských úzkokolejek. Z vagonů zde stálo několik zajímavých úzkokolejných exemplářů vhodných také jako předloha pro modelovou železnici. Jinak provoz na této místní železnici je velmi nepravidelný. Vlaky jezdí v letní sezoně zejména o svátcích a ve dnech volna. Z všedních dnů má výjimku středa, kdy krom soboty a neděle také jede historická výletní souprava na této dráze.
Místní úzkokolejná železnice dnes spadá organizačně do firmy Waldviertelbahn, která zastřešuje provoz na úzkokolejce v Gmündu. Fyzický provoz železnice potom zřejmě zajištuje OBB na účet vlastníka tedy Waldviertelbahn (na rozdíl od JHMD, kdy si společnost zajištuje dopravu sama). Společnost Waldviertelbahn obsluhuje i jižní větev Gmündských úzkokolejek do Gross Gerungs a zajišťuje na nich organizaci dopravy.

Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein Heidenreichstein

Rozcestník úzkokolejek a polních železnic v Rakousku a Německu


Úzkokolejné železnice - Hl. stránka
„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich