Polní dráhy

Polní a úzkokolejné železnice

Průmyslová a armádní dráha Pirna v Německu


Průmyslová a armádní dráha Pirna se nachází v bývalém areálu kamenolomu postupně přeměněném na armádní sklady pohonných hmot. Po pádu NDR byl areál opuštěn a noví pronajímatelé z něj udělali "Feldbahn-museum" tedy muzeum polních drah - muzeum průmyslových železnic. Rozchod místní drážky je 600mm.
Do areálu vedla dnes již zrušená normálně-rozchodná vlečka. V areálu normálě rozchodné kolejiště zůstalo nedotčené a posunuje na něm při akcích Feldbahn-klubu malá lokomotiva Kőf. Normálně rozchodné vozy se zde v době naší návštěvy nenacházely. Na jednotlivých fotografiích jsou vidět jednotlivá vozidla místního muzea - malé i větší lokomotivky různých značek nejčastěji O&K, Deutz, Jung. Osobní vozy byly postaveny na podvozcích kipplor nebo platoňáků. Zajímavé byly taktéž důlní akumulátorové lokomotivy produkce NDR na dvou podvozcích.
Akce Feldbahn-klubu se také účastnili příznivci modelových polních drah - modelové železnice v měřítku 1:22,5 ze spolku Feldbahn-klub Dresden s modulovým kolejištěm. Základní kolejový materiál a vozidla byla od fy. Regner a něco málo LGB a normálněrozchodná část byla z produkce Heyn.
V místním kiosku bylo bylo možno zakoupit různé pochutiny a nápoje. Upomínkové předměty, pohlednice, propagační materiály polních železnic a kalendáře v nabídce při této akci zrovna nebyly což byla zajisté škoda. Návštěva se konala v rámci spolku zahradní železnice Drásov a zahradní železnice Brno. Stránky muzea průmyslových železnic: Feldbahnmuseum Pirna.

Pirna - Polní dráhy Pirna - polní dráhy Pirna - Polní dráhy Pirna - Polní dráhy Muzeum průmyslových železnic Pirna Muzeum průmyslových železnic Pirna Muzeum průmyslových železnic Pirna Muzeum průmyslových železnic Pirna


Úzkokolejné železnice a polní dráhy v Německu a Rakousku - rozcestník

Úzkokolejné železnice a polní dráhy - Hl. stránkaKatalog Buj.cz

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich