Polní dráhy

Polní a úzkokolejné železnice

Místní dráha Johstadt - Wolkenstein


Místní dráha Wolkenstein - Johstadt se nachází v blízkosti našich hranic a má rozchd 750mm. Úsek dráhy Wolkenstein - Steinbach je již dnes snesen a zrušené kolejiště v Johstadtu bylo zastavěno panelovou zástavbou. Obnoven byl jen úsek Steinbach - Johstadt. V Johstadtu bylo obnoveno jen kolejiště v okolí depa - tak jak to místní panelová zástavba dovolila. Dnešní dráha slouží především turistickému ruchu.
Na jednotlivých fotografiích jsou vidět jednotlivá vozidla místní dráhy - parní lokomotivy známé Saské Mayerky řady 991 (u nás U99.5) a dieselové HF 130 v růrných provedeních (u nás TU36.0). V depu v remíze pak stojí pětikolák 9967 (u nás U58.0). Jako osobní vozy jsou používány velmi pěkně zrekonstruované "sasáky" 1. a 2. třídy dodané vagonkou v Bautzenu. Služební vozy jsou původně upravované dvounápravové vozy kryté "Z" nebo čtyřnápravové sasáky z Bautzenu. Na jednotlivých vozidlech jsou doplněny součástky provazcové brzdy Heberlain.
Nákladní vozy jsou zastoupeny jednak moderními kusy pro obnovu a opravy dráhy (výsypné, plošinové a montážní vozy) a jednak historické nákladní vozy které jezdily po místní dráze (např vůz pro přepravu vápna). Nákladní vozy jsou také vybaveny zařízením provazcové brzdy Heberlain.
Stejně jako dráha byly zrekonstruovány i drážní objekty. Všechny dostaly nové střechy, okna, dveře a úpravu fasád. Ze stavebních objektů je asi nejznámější zděná vodárna ve stanici Steinbach.
Akce byla pořádána Feldbahnmuzeem Drásov.
Maketu výpravní budovy Steinbach můžeme vidět na zahradní železnici pod Mniší horou.

Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach Dráha Johstadt-Steinbach


Úzkokolejné železnice a polní dráhy v Německu a Rakousku - rozcesník

Úzkokolejné železnice a polní dráhy - Hl. stránkaZahradní železnice

Katalog Buj.cz
„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde