Polní dráhy

Polní a úzkokolejné železnice

Polní a lesní dráhy Kemence v Maďarsku


Polní a lesní dráha v Kemencích je jeden z těch areálů bývalých průmyslových drážek kterému se úspěšně daří přechod na turistický ruch. Má především výhodu v tom, že leží v oblasti vyhledávané Maďarskými turisty. V údolí Kemenců je postaveno několik hotelů, turistických základen a velké množství soukromých chat. Fotografie pocházejí z roku 2006 a jsou z akce příznivců Maďarských polních drážek. Když se mě zeptáte zda umím maďarsky tak odpovím nemtudom. Dorozumívacím jazykem byla němčina, anglicky se zde v podstatě nedomluvíte. Původní délka dráhy byla asi 15km. Turistická redukce je zkrácená asi na 5km z důvodů její údržby. Jarní velká voda v údolí dosti často podemele mostní pilíře a tak je pořád co opravovat. Rozchod drážky je 600mm stejně jako v muzeu polních železnic Drásov.
Na jednotlivých fotografiích jsou vidět jednotlivá vozidla místní železnice - malé motorové lokomotivky (parní zde nejsou) různých značek nejčastěji O&K a Raba. Dále velmi rozsáhlá prezentace kipplor a výsypných vozů. Osobní vozy pro turisty jsou postaveny na podvozcích kipplor nebo oplenových vozů a jsou řešeny jako dvounápravové nebo čtyřnápravové. Na srazu také účinkovalo několik ručních drezín a dva historické autobusy zn. IKARUS z automobilky Raba.
V lokomotivním depu bylo možno zakoupit různé upomínkové předměty. Lokomotivní remíza současně slouží jako muzeum různých předmětů spojených s drážkou jako je strojní nářadí, zvedáky pro nakolejování vozidel, měrky pro stanovení rozchodu kolejnic, drážní lucerny a svítilny.
Součástí srazu bylo též učinkování Budapešťského modelářského klubu úzkokolejné modelové železnice v měřítku 1:45 velikost 0e. Fotografie této modelové železnice jsem bohužel nepořídil pro poruchu fotoaparátu. Každopádně to byla škoda, neboť se na kolejišti pohybovalo mnoho zajímavých modelů úzkokolejných vozidel. Byly to např. Rába Mk48 a dvounápravová kapotová Rába C50.


Maďarské úzkokolejky - rozcestník

Úzkokolejné železnice - Hl. stránkaModelová železnice Zahradní železnice Modelová železnice HO